Doğal Yaprak Desenli Dekoratif Tabak Nasıl Yapılır?

Dekoratif bir meyve tabağı veya bir bahçe süsü olabilecek iyi bir fikir. Geniş bir yaprak ve uygun harç ile doğal yaprak desenli harika bir tabak yapabilirsiniz. Kalıp olarak yaprak kullanılacağından doğal çizgi ve desenleri aynen tabağa yansıyacaktır.

Doğal Yaprak Desenli Dekoratif Bir Tabak Nasıl Yapılır (1)

Doğal yaprak desenli dekoratif tabağın yapım aşamaları:

  1. aşamada bir miktar kum ile bir tümsek oluşturulur. Bu tümsek yaprağa kubbeli bir şekil vermek için kullanılacak. Bu sayede tabağın derinliği elde edilecektir. Kumdan yapılan tümseğin boyutu yaprağın genişliğine ve istenilen tabak derinliğine göre ayarlanabilir.
  2. aşamadan hazırlanan kum tümseğin üzerine bir naylon örtülür ve üzerine yaprak yerleştirilir. Yaprak damarlı kısmı üste gelecek şekilde yerleştirilmelidir.
  3. aşamada harç hazırlanır. Burada harca yeşil boya eklenerek yaprağın doğal rengi elde edilmiş. Ayrıntıları burada. Farklı renkler de denenebilir tabi.
    Doğal Yaprak Desenli Dekoratif Bir Tabak Nasıl Yapılır (2)
  4. aşamada hazırlanan harç yaprağın üzerine döşenir. Harç tam yaprağın şeklini alacak biçimde ve yeterli kalınlıkta döşenmelidir. Aksi halde ince olursa dayanıksız, kalın olursa kaba gözükecektir.
  5. aşamada kalıbın üzeri örtülerek yaklaşık 24  saat kuruması beklenir.
  6. aşamada tabağın içinde kalan yaprak dikkatli bir şekilde çıkartılır. Böylece doğal yaprak desenli dekoratif tabak elde edilir.


You may also like...