Teraryum Topu

Şeffaf bir toptan yapılmış böyle bir teraryum ister miydiniz? Terrayumlar doğal ve estetik görünümleriyle oldukça dekoratiftir. Bu nedenle evinizde veya iş yerinizde tercih edebilirsiniz. Yapımı çok kolay bu terrayum topu için gereken malzemeler; plastik şeffaf bir top, toprak, yavaş büyüyen küçük bitkiler (sukkulent bitki de olabilir), yosun, matkap, gazete parçaları, CD ve şeffaf bant.

Teraryum Topu (1)
Teraryum Topu (2)

Teraryum topunun yapım aşamaları şöyle sıralanabilir; ilk aşamada plastik topun üzerinde matkap ile iki delik açılır. Bu delikler topun üst kısmında ve birbirine yakın olmalıdır. Sonra top ikiye ayrılarak her iki parçanın da yarısı kağıt parçalarıyla doldurulur. Bu kağıt parçalarının doldurduğu alan bitkinin yaşama alanı olacak. Yarım dairelerden birisinin alt kısmına CD konarak dibi taşlarla doldurulur. Burası drenaj görevi görecektir. Bu CD ile gazete parçaları arasında kalan kısım toprakla doldurulur. Sonra gazete parçaları çıkartılır ve yerlerine yosunlar yerleştirilir ve bitki dikilir. Daha sonara iki parça birleştirilir. İlk başta delilen deliklerden sulaması yapılır. Böylece teraryum topunun  yapımı tamamlanır. Aşağıdaki fotoğraflarda ve videoda terraryum topunun nasıl yapıldığına dair görseller bulunmaktadır.

Teraryum Topu (3)

Teraryum topundaki bitki zamanla büyüyeceğinden içerisine sığmayacaktır. Bu durumda bitkinin budanması gerekebilir. Bu işlemin nasıl yapıldığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.


You may also like...