4 Farklı Teraryum Tasarımının Yapım Aşamaları


Çoğunlukla dekoratif amaçlı tercih edilen teraryumlar, içerisindeki bitkiler birer yaşam alanıdır. Bu nedenle özenle hazırlanmalıdır. Bir teraryumun havası, nemi, aydınlatması ve ısısı içinde yaşayan canlıların ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Teraryumunlar tabanı kum, toprak, çakıl, çeşitli taşlar, bitki lifleri gibi doğal veya çeşitli yapay malzemelerle kaplanır. Onun üzerine de küçük kömür parçaları ( aktif karbon) konmalıdır. Teraryum yapımına dair bu temel prensiplerden sonra örnekleri inceleyelim.

4 Farklı Teraryum Tasarımının Yapım Aşamaları (1)

Birinci teraryumda yassı bir cam kase kullanılmış. Tabanına kil toprakdan yapılmış olan küçük bilyeler döşenmiş. Üzerine kağıt mendil serilmiş. Bu işlemin amacı sulama yapıldığında toprağın zemine doğru akmasını önlemektir. Sonra üzerine bir sıra kömür serilmiş ve toprak eklenmiş. Bitkiler dikilmiş. Bu tasarımda sukulent bitkiler ve kara yosunları kullanılmış. Bitkilerden kalan boş yerlere de dekoratif amaçlı çakıl taşları dizilmiş.

4 Farklı Teraryum Tasarımının Yapım Aşamaları (2)

İkinci teraryumda silindir şeklinde bir cam kase kullanılmış. Camın dibine çakıl taşı ve üzerine de kömür eklenmiş. Onun üzerine kurumuş yosunlar serilmiş. Sonra üzerine toprak dökülerek ve bitkiler dikilmiş.

4 Farklı Teraryum Tasarımının Yapım Aşamaları (3)

Üçüncü teraryumda derin ve yassı bir cam kase kullanılmış. Zemine beyaz çakıl taşları serilmiş. Üzerine bir sıra kömür ve onun üzerine de toprak konmuş. Bitkiler dikildikten sonra toprağın üzerine beyaz çakıl taşları döşenerek hoş bir görüntü elde edilmiş.  4 Farklı Teraryum Tasarımının Yapım Aşamaları (4)

Dördüncü teraryumda damla şeklinde cam fanus kullanılmış. İlk aşamada fanusun içine biraz kum ve üzerine de az miktarda kömür konmuş. Üzerine toprak eklendikten sonra bitkiler dikilmiş. Sonra üzeri çeşitli taş ve dal parçalarıyla süslenmiş. Asma aparatının duvara monte edilmesiyle işlem tamamlanmış.

4 Farklı Teraryum Tasarımının Yapım Aşamaları


You may also like...