Ömrünü Tamamlamış Lastikleri Ne Yapmalı?

Diş derinliği 1.6 mm‘nin altına düşmüş lastikler güvenirliklerini kaybettiklerinden dolayı yenisi ile değiştirilmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 200 bin ton lastik bu şekilde ömrünü tamamlamaktadır. Peki artık kullanılamaz hale gelmiş olan bu kadar  lastik nereye gidiyor?

Ömrünü Tamamlamış Lastikleri Ne Yapmalı (1)
Ülkemizde ömrünü tamamlamış lastikler (ÖTL) yetkilendirilmiş kuruluşlar aracılığıyla toplatılarak geri dönüşüm tesislerine gönderilmektedir. Buralarda biriken tonlarca atık lastik, öğütücü makinelerde kırılarak kauçuk ve çelik parçalara ayrılır. Ayrıştırılan bu ürünler sanayide ve çevre ile ilgili faaliyetlerde hammadde olarak değerlendirilir. Ömrünü tamamlamış lastiklerden yapılan yumuşak lastik karolar çocuk parklarına, yürüyüş yollarına ve spor sahalarına döşenir. Karayollarında asfalt katkı maddesi olarak kullanılır. Lastik ayakkabıya ve bota dönüşür. 800 dereceye kadar ısıtılarak gaz ve yağ haline getirilerek elektrik santrallerinde alternatif yakıt olarak kullanılır.

Ömrünü Tamamlamış Lastikleri Ne Yapmalı (2)

Ömrünü tamamlamış lastikleri yakarak yok etmeyi düşünenler de olabilir. Ama lastiklerin yanmasıyla atmosfere tonlarca zararlı bileşikler yayılır. Siyah bir bulut gibi atmosfere yayılan bu maddeler doğaya çok fazla zarar verecektir. Ömrünü tamamlamış lastikleri değerlendirmenin diğer bir yolu da onlarla farklı tasarımlar yapmaktır. İşte size atık lastiklerle yapılmış çeşitli geri dönüşüm tasarımları:

Ömrünü Tamamlamış Lastikleri Ne Yapmalı (3) Ömrünü Tamamlamış Lastikleri Ne Yapmalı (4)-fotoğraflar-


You may also like...