Oturma Banklı Yükseltilmiş Bahçe

Bahçe işlerinden keyif alan ama sağlık problemleri nedeniyle bundan mahrum kalanlar için harika bir fikir. Özellikle yaşlılar, sırt ve diz problemi olanlar için çok işe yarayabilir. Oturma banklı yükseltilmiş bahçeyi dizlerinizin üzerine çökmeden ya da eğilmeden rahatlıkla ekip biçebilirsiniz.  Ayrıca bu banklara oturup çayınızı yudumlayarak bahçenizin tadını çıkarabilirsiniz. Gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra ortalama 3-4 saat içinde bu kullanışlı yükseltilmiş bahçeyi yapmak mümkün.

Oturma Banklı Yükseltilmiş Bahçe (1)
Yapılacak ilk iş bahçenin genişliğini belirlemektir. Bu genişliğe göre tahtalar temin edilmelidir. Yeteri kadar vida alınıp şarjlı bir matkap da temin edildikten sonra yatay bahçeyi yapmaya başlayabilirsiniz. Yatay bahçe birbirine eş dört yüzeyden oluşmaktadır. Bu nedenle yapılacak her işlem tüm yüzeyler için geçerlidir.

Oturma banklı yükseltilmiş bahçenin yapım aşamaları;

  1. aşamada tahtalardan üçü yan yana konup iki adet tahta parçasıyla vidalanarak birbirine tutturulur. Birleştirilen bu tahtalar ile birinci yan yüzey elde edilir.
  2. aşamada bu yan yüzey ters çevrilerek sol orta bölümüne bir tahta parçası vidalanır.
  3. aşamada bu tahtanın yanlarına yamuk şeklinde kesilmiş iki adet tahta vidalanır.
  4. aşamada bu yamukların üst kısmına iki adet tahta vidalanarak oturma bankı tamamlar.
  5. aşamada elde edilen yan yüzeyin uç kısmına kalın tahtalar vidalanır. Bu beş işlem dört yüzey için de tekrarlanır.
  6. aşamada elde edilen yüzeyler uçlarına eklenen kalın tahtalardan birbirlerine vidalanır.

Aşama aşama yaptığım anlatım aşağıdaki fotoğraflarla birlikte incelendiğinde daha anlaşılır olacaktır. Bu yükseltilmiş bahçeden iyi verim alabilmek için günde ortalama 6-7 saat güneş ışığı alan bir yere konulmalı, içi kaliteli bir toprakla doldurmalı ve düzenli olarak sulanmalıdır. Yükseltilmiş bahçeye toprak doldurmadan önce zeminine gazete veya karton serilmelidir. 

Oturma Banklı Yükseltilmiş Bahçe (2)


You may also like...