Saksıdaki Muhteşem Göletler

Evinizde su bitlerinin yaşadığı dekoratif bir gölet ister miydiniz? Böyle bir göletler çocukların doğaya olan sevgisini arttıracağı gibi misafirlerinizin de ilgisini çekecektir. Orta boy bir saksıyı suyla doldurup içerisine su bitkisi dikerek bunu yapabilirsiniz. Önemli olan hayal gücü ve yaratıcılık. Tabi bu kadar da basit değil. Gerekli malzemeleri temin etmek, farklı şekil ve boylarda çeşit çeşit su bitkilerini bulmak ve gölet için biraz emek harcamak gerek. 

Saksıdaki Muhteşem Göletler (4)Su bitkileri ya tamamen su içine gömülü olarak ya yapraklarını ve çiçeklerini suyun dışına çıkararak ya da suyun içinde yüzerek yaşamlarını sürdürmektedirler. Su bahçeleri, akvaryumlar, yapay ve doğal havuz veya göletlerde çok tercih edilirler. Hareketli yapıları ve doğal bir görünümleri tercih sebeplerindendir.

Saksıdaki Muhteşem Göletler (1)

Yukarıdaki gibi saksıda minik bir gölet yapmak için gerekli olan malzemeler; orta boy bir saksı, metal veya plastik bir saç ve çeşitli su bitkileridir. İlk önce saksının dibine bir miktar toprak konuyor. Saksının kenarına sacdan bir kafes yapılıyor. Kafesin içine de bir miktar toprak dolduruluyor. Geriye kalan iş saksıya su doldurmak ve bitkileri dikmektir. Dikim işlemi seçilen su bitkisinin özelliğine göre yapılmalıdır. Su bitkilerinin bazıları tamamen suyun içine gömülebildiği gibi, bazıları su kenarında, bazıları ise su yüzeyinde yüzerek yaşamlarını sürdürürler. Saksıya dikilen su bitkilerinin daha sağlıklı ve besleyici bir ortamda yaşamaları için granül gübreler kullanılabilir. Sivrisinekler ve diğer bazı böcekler durgun suya yumurta bırakacağından önlem alınmalıdır. Saksıdaki suyun kendi içinde devridaim etmesi için su pompası kullanılabilir.

En çok tercih edilen su bitkilerinden ikisi su zambağı ve nilüfer çiçeğidir.Aşağıdaki örneklerde de görüldüğü gibi farklı boylardaki saksılarda çeşit çeşit su bitkileriyle muhteşem göletler yapmak mümkün.

Saksıdaki Muhteşem Göletler (2)

Saksıdaki Muhteşem Göletler (3)

fotoğraf


You may also like...