Gül Yetiştirmenin İncelikleri

Birçok park ve bahçede gül ağacı görebilirsiniz. Balkon ve teraslarda da yetiştirilebilen güllerin rengarenk çeşitleri vardır. Ayrıca özel günler için de tabi ki çok tercih edilmektedir. Hemen hemen tüm bahçe topraklarında yetişebilen güller bu konuda çok hassas değillerdir. Güllerin kolay ve çabuk köklenebilmesi ve gelişip hızlı büyüyebilmeleri için toprağının organik yönden zengin olması daha iyi olacaktır. Gübreli toprak veya kompost tercih edilebilir. Güller güneşi ve havadar yerleri severler. Gün boyu aşırı güneş almadıkları sürece güneş hızlı büyümeleri için faydalı olacaktır. Güller çevre koşullarına bağlı olarak özellikle sıcak yaz aylarında daha sık sulanmalıdır.

Gül Yetiştirmenin İncelikleri (1)-fotoğraf-

Güller hakkındaki bu genel bilgilerden sonra sıra dikim işleminin nasıl yapıldığına geldi. Güller için en uygun dikim zamanı ekim-kasım ve mart-nisan aylarıdır. Ama siz toprağıyla beraber köklenmiş hazır bir gül alırsanız her mevsim dikebilirsiniz. Gül ağacının verimini arttırmak ve bir şekle sokmak için budama yapılmalıdır. Budamanın gülleri gençleştirme ve kalitesini arttırma etkisi de vardır. Düzenli olarak her yıl budama yapılmalıdır. Budamaya başlarken öncelikle kuru,hastalıklı, zayıf ve çok ince dallar dipten kesilmelidir. Yeni dikilmiş güller kuvvetlenmesi için ilk yıl derin budanır. Aşı yeri üzerinden 15 cm yani 3-5 göz üzerinden budanmalıdır. Güllerde budama zamanı kış sonu veya ilkbahar başıdır.

Gül Yetiştirmenin İncelikleri (2)

Güller tohumdan ve dalından fidelenerek çoğaltılabilir. Dalından gül fideleme işlemi şöyle yapılıyor; sağlıklı gül dalları yaklaşık 30 cm kesilerek yapraklarından temizleniyor. Yarısı toprağın içinde kalacak şekilde dikiliyor ve düzenli olarak sulanıyor. Ayrıntıları burada.


You may also like...