Çevreci Roket Soba

Sıradan bir sobaya göre çok daha verimli olan ilginç bir soba tasarımı paylaşıyorum. Bu roket sobanın geri dönüştürülmüş malzemelerle yapılmış olması ayrıca güzel bir şey. Bu roket sobalar evlerde kurulduğu zaman çok verimli bir şekilde az yakıt ile hem ısınılıp hem de yemek pişirilebiliyor.

Çevreci Roket Soba (1)
Roket sobaların yapısı aşağıdaki iki resim üzerinde görülmektedir. Roket sobanın sol tarafta ince bir boru girişi var. Buradan odunlar yakılıyor. Yanan odunların alevi U şeklindeki bacadan içeri doğru çekiliyor. Bu U şeklindeki kapalı alanın içerisinde ısı oluşuyor. Sağ tarafdaki bacadan da CO2 dışarı atılıyor. Bu şekilde sürekli bir sirkülasyon oluşuyor. U şeklindeki ısının oluştuğu bölgenin etrafı tuğlalar ile ısı yalıtımı yapıldığından verimi daha da artmaktadır.

Çevreci Roket Soba (3)

Kulkulfarmbali.com sitesinde eğlenceli bir ekip çalışmasıyla bu çevreci roket sobanın yapım aşamalarını paylaşmışlar.

Çevreci Roket Soba (2)

Bir de roket soba mantığında kamp ateşi yakılabiliyor. Özellikle rüzgarlı bir ortamda çok işe yarayacak bir yöntem. Alevi rüzgardan koruyan bu yöntem ile orman yangını riski de azalmakta. Böyle bir kamp ateşi için önce birbirine yakın iki çukur kazılıyor. Toprak altından çukurlar arasına bir tünel açılıyor. Çukurun birinde ateş yakılırken diğer çukur aralarındaki tünel sayesinde havalandırmayı sağlıyor.

Çevreci Roket Soba (1)

Çevreci Roket Soba (2)


You may also like...